Üretim

Ar-Ge

Fabrikamızda  bulunan  deneme  fırınımızda;  günlük  üretimden  ve  sevk  edilen  unlardan  alınan  numuneler ekmek  yapımında uzman gıda  mühendislerimiz  tarafından ekmek üretimine tabi tutulur   .Böylece  unun  son  üründeki  kalitesi  gözlemlenir ve analizi yapılır . Ayrıca fırınımızda çeşitli un karışımları ve farklı tipteki unların denemeleri yapılarak yeni ürün çeşitliliğini geliştirme açısından araştırmalar ve testler  yapılmaktadır. Müşterilerimizden gelen öneri ve istekler doğrultusunda müşterilerimizle birlikte deneme fırınımızda uygulamalı olarak çalışmalar yapılır ve sektördeki gelişmelerle ilgili konusunda uzman kişilerce eğitimler verilir.


Laboratuvar

Tedarikçilerimiz  tarafından temin ettiğimiz buğdaylar  kalite  kriterlerimiz doğrultusunda  özenle  seçilir .Fabrikamıza  gelen  her buğday  aracından sondalarla  dikkatli  bir  şekilde  numune  alınır  ve  tam donanımlı   kalite  kontrol  laboratuvarımızda  fiziksel  ve  kimyasal  analizleri  yapılır. Bu  sonuçlar  doğrultusunda  buğdaylar;  kalite  özelliklerine  göre  beton  silolarımızda  depolanır. Ayrıca  hergün  imalattan  ve  sevkiyattan  alınan  un  numunelerinin  laboratuvarımızda  fiziksel, kimyasal ve  reolojik  testlere  tabi  tutularak  kalite  kontrolleri  sağlanır.


Üretim

Fabrikamız  günlük  300  ton  buğday  kırma  kapasitesine  sahiptir.  Silolarda özelliklerine göre ayrılan buğdaylar belirli oranlarda paçallanarak temizleme sistemine gelir. Burada yabancı maddelerin ayrılması sağlanır ve buğday üretime hazır hale getirilir. Buğdayın daha rahat ve verimli öğütülebilmesi için buğdaya tavlama işlemi uygulanır. Valsler  tarafından  buğday  öğütülür. Öğütülen  buğday  elekler  yardımıyla  ayrıştılırılır. Böylece  un üretim  işlemi  valsler  ve  elekler  döngüsü  içerisinde  gerçekleştirilir.